Follow us
Ana sayfa > haber > İçerik
İnşaat Mühendisliği Dünyasında Yeni Bir Yıldız
Aug 07, 2017

Zumtobel, Croije kenti Osijek'teki bir üniversitede, yeni İnşaat Fakültesi Fakültesi boyunca kapsamlı bir aydınlatma çözümü geliştirdi. Mimar Dinko Peračić, Zumtobel ile uzun ve başarılı bir ortaklık kurdu; bu nedenle, Avusturya aydınlatma uzmanlarının, ışığın önemli bir rol oynayacağı bu büyüleyici projeyle ilgili gerekli becerileri ve tecrübeyi, özelleştirilmiş Özel gereksinimleri olan alanlar için çözümler.

Hırvatistan'ın Osijek kentindeki Josip Juraj Strossmayer Üniversitesi kampüsündeki yeni İnşaat Mühendisliği Fakültesi, mühendislik mükemmelliğinin merkezi olma yolunda ilerliyor. Mimar Dinko Peračić, yapım ortamının zengin potansiyelini simgeleyen bir yapı olan 10.000 metrekarelik kullanılabilir alanı kaplayan binanın aydınlatma konseptini gerçekleştirmek için Zumtobel'in bilgi ve uzmanlığına ihtiyaç duydu. Birçok farklı alanda ve odalarda belirtilen aydınlatma çözümleri, öğrencilerin ve çalışanlar için görsel konforu en üst düzeye çıkarırken, enerji verimliliği açısından katı talepler de karşılarken mimarinin kendisini etkiler.


Başlangıç durumu ve özel şartlar

En başından beri, Dinko Peračić ışığın bu projede merkezi bir rol oynamak için gerekli olduğuna ikna olmuştu. "Projeyi her iki tarafın da yanına yerleştiren diğer üniversite binaları ile en büyük zorluk, gerçek karşılaşma yerleri yaratmak için yeni binaya nasıl yeterli gün ışığı getirileceğine karar vermek oldu. Yapay ışık esas olarak, temel mekan kalitesini akşam ve geceye yayma görevine sahiptir. Plan, odaları mümkün olduğunca açık ve aydınlık hale getirmekti; akşam ziyaretçiler, gün boyunca alanı kullananlar kadar hoş bir atmosferi garanti altına aldılar. Buna ek olarak, bina her biri kendi farklı ortamını sunan farklı alanlar ile karakterize edilir. Bu, 360 derece ışıklı armatürlerin tüm odayı düzgün bir şekilde aydınlattığı parlak sınıflar ve konferans salonlarından, canlı giriş alanlarına ve hatta binanın temellerine entegre edilmiş bir arkeolojik alana kadar her şeyi içerir. Işık, çeşitli mekansal geometrilerle etkileşimde bulunur ve benzersiz karakterini vurgular. Sadece doğru ışıkla bireyler binanın mimarisini gerçekten yaşayabilirler. "

Josip Juraj Strossmayer Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Fakültesi'ne giren öğrenci sayısı 1976 yılından beri istikrarlı bir şekilde büyümektedir. Uzun yıllar boyunca bölüm Osijek'te farklı binalar serisine dağılmıştır. 2016 baharında yeni İnşaat Mühendisliği Fakültesi'nin tamamlanması, sonunda üniversitenin kampüsünde tek bir sabit yer kurarak akademik kurumun Doğu Hırvatistan'da inşaat için önde gelen yüksek öğrenim merkezi olma hedefine ulaşması için ideal koşullar yarattı. Kamu fonlarıyla finanse edilen ihale çağrısı ilk olarak 2006 yılında çıkarıldı. Zumtobel, 2010 yılından beri aydınlatma çözümünün tasarımı ve gerçekleştirilmesi ile uğraşıyor.


Birçok yönden bir bina, çeşitli aydınlatma çözümleri gerektirir

Gün ışığı entegrasyonu gibi önlemleri sunarak projenin enerji ayak izini optimize etmenin yanı sıra, aydınlatma çözümüne bir takım önemli şartlar getirildi. Yüksek oda yüksekliği, mükemmel aydınlatma ile mükemmel ışığı kaynaştırmak için akıllı bir çözüm önermekle birlikte hafif bir tasarıma sahip aydınlatma armatürleri için net bir tercih - başka bir deyişle alanın dikkatine odaklanmak için aydınlatılmış efektler kullanan armatürler de vardı. sundu. Müşteri, Zumtobel'in acil aydınlatma da dahil olmak üzere hemen hemen tüm iç ve dış mekan işlevsel aydınlatmalarını sunmak için geniş bir ürün portföyünden çekme biçiminden etkilendi ve kapsamlı bir hizmet sunma olanağı Avusturya şirketini de destekledi. Zumtobel, özel tavan konstrüksiyonları için özelleştirilmiş montaj çözümleri üretmeyi bile başarabildi ve dış aydınlatma tesisatını gerçekleştirmek için Thorn kardeş markasını arayabilir.

Yüksek odalar için yüksek verimlilik

Giriş alanında, sıcak bir atmosfer yaratmak ve geniş binaya giren insanlar için yönlendirmeyi basitleştirmek gerekiyordu. 90 mm çapındaki ince TUBILUX tüp armatürü ideal bir seçenektir. Neredeyse 16 metre tavan yüksekliğinde bile 360 derece dairesel dağılım bol ışık üretir ve duvarların ve zeminin üniform şekilde aydınlatılmasını sağlar.

Odaların yüksekliği aynı zamanda 94 derslik ve ofis aydınlatma şartnamesinde belirleyici bir rol oynamıştır. 4 ila 8 metre yükseklikteki tavanlara monte edilen armatürler, hem öğrenciler hem de personel tarafından üstlenilen çeşitli görsel görevler için yeterli ışığı vermek zorundaydı. Buna ek olarak, eş zamanlı göze çarpan parlaklık kontrolünü göstermek ve öğrenmeyi ve yoğunlaşmayı teşvik etmeyi amaçlayan hoş bir atmosfere katkıda bulunmak gerekiyordu.


Bir MPO + mikro-piramidal optik ve delikli yan reflektör, ECOOS'un müşterinin gözünü yakalamasına yardımcı oldu. Askı armatürü, mükemmel aydınlatma performansına sahip çekici bir tasarımla harmanlanır ve tek bir ışık kaynağından 360 derece ışık üretir. Doğrudan, dolaylı ve yanal ışık parçaları iş yerinde parlamayı önleyici ışık sağlarken aynı zamanda güçlü dikey aydınlatma sağlar. Bu kombinasyon, görsel konforu arttırır ve dikkatli çalışmayı desteklerken parlak tavanlar ve duvarlar hoş bir atmosferin yolunu açar. Sürekli ECOOS sıraları, öğrenme alanlarının özel geometrisini vurgulayan yeni üniversite binasının sınıflarında düz çizgiler çiziyor.

LUXMATE DIMLITE ilavesi, genel enerji performansını daha da geliştirir. Bu aydınlatma yönetim sisteminin temel versiyonu mevcut ışığı bütünleştirmekte ve 94 derslik ve ofisten her birinin gün ışığına bağlı kontrolü sağlamaktadır. Yapay ışık, arzu edilen ışık yoğunluğunu elde etmek için gerektiğinde eklenir. LITECOM, belli görev ve durumlara uyacak şekilde aydınlatma senaryoları sunmak için belirli konferans salonlarında modüler SIRALAMA ayarlanabilir ofis armatürüyle birleştirilir.


Tüm bina, ONLITE RESCLITE emniyet armatürüyle donatılmıştır. Mükemmel verimlilik ve optimum ışık dağılımı, güvenlik aydınlatması için ilgili standartları karşılamak için nispeten az sayıda ürünün gerekli olduğu anlamına gelir. Acil aydınlatma çözümü, bir merkezi sistemdeki sorunları veya sorunları otomatik olarak bildirerek tek tek kontrol etme ihtiyacını ortadan kaldıran bir ONLITE SB denetleyicisi tarafından dikkatle izlenir.

Kapsamlı bir servis yelpazesi için bir iletişim

Kapalı alanların yanı sıra LED dış aydınlatmanın eklenmesi projenin başarısında belirleyici bir faktör oldu. Zumtobel Group'un bir üyesi olan Zumtobel, kardeş markası Thorn'un bilgi birikimini kullanmayı başardı. Basit ve zarif URBA LED sokak aydınlatma feneri, ikisi de açık alanın sorumlusu olan mimar Dinko Peračić ve Roman Šilje'nin mimari konseptini tamamıyla tamamlıyor. Entegre kontroller, enerji tüketimini ve bakım maliyetlerini minimum seviyede tutmaya yardımcı olur.


Osijek'teki yeni İnşaat Fakültesi Fakültesi mimarları ve geliştiricileri, Zumtobel portföyünü örneklendiren etkili bir kombinasyon olan aydınlatma armatürlerinin kalite, işlevsellik ve estetik tasarımıyla yenildi. Aynı zamanda, aydınlatma çözümü, öğrencilere ve çalışanlarına yüksek kaliteli, parlamasız ışık sağlayarak en önemli hedefini de yerine getirmektedir.